Top

Akcie Apple prudko rastú. Firma potešila investorov dvomi dobrými správami

Akcie Apple prudko rastú. Firma potešila investorov dvomi dobrými správami

Apple patrí medzi spoločnosti, ktorých akcie po marcovom prepade rapídne vzrástli. Ich hodnota sa už odvtedy takmer zdvojnásobila.

 Apple je pritom stabilnou firmou, jej akcie tak môžu byť zaujímavé aj pre drobných investorov.

V piatok uzatvorili obchodovanie na úrovni 444 dolárov, čo je síce mierny pokles z doterajšieho maxima zo štvrtka na 457 dolároch, no napriek tomu akcie vykázali odo dna z 20 marca masívne zhodnotenie o 98 percent. Apple je pritom stabilnou firmou, jej akcie tak môžu byť zaujímavé aj pre drobných investorov.

Po veľkých cenových korekciách v marci sa Apple na pôvodné hodnoty dokázal vrátiť už začiatkom júna. S tým sa však investori neuspokojili a ženú akcie ďalej nahor. Je za tým viacero dôvodov.

Dobré výsledky Apple aj počas krízy

Ako pripomína Richard Bechník, investičný analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select, spoločnosť už zverejnila výsledky svojho hospodárenia za krízový druhý kvartál. Investori tak dostali do rúk kľúčový ukazovateľ, ku ktorému môžu porovnávať výšku ceny akcie. „V cene sa tak odrážajú smelé očakávania investorov. Firma však dokázala aj tak prekvapiť,“ hovorí analytik.

Kým výhľady analytikov hovorili o zisku 2,05 dolára na akciu, výsledok ich potešil dosiahnutím 2,58 dolára zisku na akciu. Hodnota účastín v reakcii na to rapídne vyskočila. Od konca júla za týždeň vzrástla až o 13 percent.

Odrazilo sa to aj na trhovej kapitalizácii spoločnosti. Blíži sa hodnote dvoch biliónov dolárov. (aktuálne 1,9 bln.) Spoločnosť Apple sa tak už teraz stala najhodnotnejšou firmou, ktorej akcie sa obchodujú na akciovom trhu. „Dokázala tak preskočiť saudskoarabského ropného giganta Saudi Aramco,“ upozorňuje R. Bechník.

Rozdelenie akcií 4:1

Ďalšou pozitívnou udalosťou, ktorá okrem dobrých výsledkov za druhý štvrťrok ženie akcie nahor, je oznámenie o rozdelení akcií spoločnosti. Vedenie Apple oznámilo, že 24. augusta vymení každú jednu svoju akciu za štyri nové. Počet akcií spoločnosti tak vzrastie štvornásobne. Celková hodnota spoločnosti pritom nevzrastie. Cena jednej akcie bude teda oproti súčasnej štvrtinová.

Pre bežného investora, ktorý dnes vlastní akcie spoločnosti, to neprinesie nič nové. Počet akcií, ktoré vlastní vzrastie, no ich hodnota priamo úmerne tomu klesne. Jeho podiel v spoločnosti tak zostane zachovaný.

Napriek tomu oznámenie dodalo investorom nevídaný apetít. Oficiálnym dôvodom spoločnosti rozdeliť akcie v pomere 4 ku 1 je to, aby boli naďalej prístupné drobným investorom. Cieľom je umožniť tým najmenším akcionárom zakúpiť si také množstvo akcií, ktoré im vyhovuje. Vysoká hodnota akcie, vyššia ako tisíc dolárov, totiž môže byť pre mnohých prekážkou, takže s cieľom vyhnúť sa pri zostavovaní portfólia prílišnej koncentrácií, takéto akcie radšej obídu. Udržanie hodnoty jednej akcie pri zemi z nej robí opticky ústretovú investičnú príležitosť pre investorov s malým rozpočtom.

Čo čakať od rozdelenia akcií

Apple doteraz v histórii rozdelil svoje akcie už štyri krát. Po oznámení vždy nasledoval rast ich hodnoty. Takéto rozhodnutie je totiž považované za prejav sebadôvery spoločnosti. Vysiela tým signál o svojom zdravom hospodárení a o tom, že verí, že akcie neklesnú, ale naopak budú ďalej rásť. Podľa niektorých štúdií sa hodnota akcií firiem, ktoré sa rozhodli rozdeliť ich v pomere 2 ku 1, zhodnotili v nasledujúcom roku o osem percent viac ako priemer trhu.

Nie je to však pravidlom. Sú prípady, keď akcie pred ich rozdelením rástli, no po ňom došlo k poklesu. V roku 2014 napríklad akcie Apple v období pred ich rozdelením v pomere 7 ku 1 neustále rástli, krátko po ňom sa tempo ešte viac zrýchlilo, no už po niekoľkých dňoch sa kúzlo rozplynulo a rastový trend sa skončil. V roku 2005 došlo k niečom podobnému. Akcie sa po rozdelení oslabili a k rastu sa vrátili až po niekoľkých týždňoch.

Samotné rozdelenie akcií teda pravdepodobne nie je dobrý dôvod na špekulácie. Dlhodobých investorov by teda nemalo príliš rozrušovať. Mali by sa skôr rozhodovať podľa toho, ako veľmi veria biznis plánu danej spoločnosti. Vytvára dostatok príležitostí pre ďalší rast? Má firma dostatok zákazníkov, ktorí budú kupovať jej výrobky aj v budúcnosti? V prípade Apple je odpoveď pravdepodobne áno.

Napriek vyšším cenovkám totiž firma doteraz dokázala, že má dostatok inovatívneho potenciálu a uplynulom štvrťroku aj to, že aj keď sa fyzický predaj iPhonov skomplikoval, firma dokázala ponúknuť dostatok produktov, ktoré zaplnili miesto v tržbách po výpadku predaja smatrfónov.

Článok je prebraný z investujeme.sk