Top

Ako investovať do akcií, aby dokázali zarobiť

Ako investovať do akcií, aby dokázali zarobiť

Nakúpiť akcie veľkých spoločností môže aj drobný investor. Stačí na to voľný kapitál a mobilný telefón. Ani býčie trhy však nie sú stopercentnou zárukou rastu portfólia.

Situácia na akciovom trhu je v súčasnosti komplikovaná. Celý trh je pokrivený dopadmi pandémie, nízkymi úrokovými sadzbami a kvantitatívnym uvoľňovaním. Ekonomiky sa otriasajú v základoch, no akciové trhy dosahujú paradoxne nové maximá.

„Dá sa to opísať jednoduchou skratkou TINA (There Is No Alternative), ktorá je jedným z hlavných motorov rastu akciových trhov. Hoci je ocenenie amerických akcií nad dlhodobými priemermi, tento región si ako jediný nedávno siahol na svoje historické maximá,“ konštatuje Maroš Ďurik, CEO spoločnosti Across Private Investments.

Budú vyspelé trhy dosahovať ďalšie rekordy alebo dôjde ku korekcii? „To sú otázky, ktoré si dnes kladú takmer všetci a nie je jednoduché na túto otázku odpovedať,“ konštatuje Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Zatiaľ však na trhu platí, že stávka na akcie je dobrý investičný zámer. Napríklad spoločnosť Apple dosiahla v druhej polovici augusta historický míľnik. Presiahla trhovú hodnotu dvoch biliónov dolárov. Ide o dôsledok rozmachu technologických spoločností počas koronakrízy. Akcie spoločnosti Apple sa vyštverali na hodnotu 467,77 dolárov.

Pre investora to znamená, že by bola škoda na raste trhu neparticipovať. Akcie do portfólia investora teda určite patria aj v turbulentnej dobe. Otázkou len ostáva, ako ich správne nakupovať.

Fondy alebo priamy nákup akcií

Na investovanie do akcií si možno vybrať z niekoľkých možností. Každá vyhovuje inému typu investora. Akcie možno nakupovať priamo alebo prostredníctvom fondov. Ide však o dva odlišné svety, ku ktorým je potrebné zaujať aj odlišné postoje.

„Medzi najpopulárnejšie možnosti pre malého investora patrí nákup akcií cez brokera s rozumnými poplatkami. Pokiaľ si investor nechce alebo netrúfa vyberať konkrétne akciové tituly, pri podobných nákladoch môže investovať do akciových ETF fondov,“ vysvetľuje Michal Lukáč zo spoločnosti Admiral Markets.

Vďaka nepretržitému vývoju a inováciám môžeme obchodovať s akciami s veľmi nízkymi nákladmi a stačí k tomu počítač alebo mobil. „Celý svet sa neustále viac a viac prepája a informácie z akéhokoľvek kúta sveta sú dnes už bežne dostupné. Portfólio máme celý čas pod kontrolou a môžeme ho spravovať cez smartphone odkiaľkoľvek,“ hovorí o jednoduchosti priameho investovania do akcií T. Daňhel zo Saxo Bank. Jedna vec však je jednoduchosť ovládania a druhá náročnosť správneho výberu.

„Pri nákupe akcií priamo je oproti podielovým fondom riziko, že investor nemusí disponovať dostatočným kapitálom, aby vedel riadne diverzifikovať portfólio,“ upozorňuje M. Lukáč. Navyše, bez dostatočného vzdelania si môže vybrať tak ako pozitívne prekvapenie, ako aj sklamanie roka.

Často nepomôže ani vzdelanie, keďže k prekvapeniam dochádza na akciovom trhu neustále. Preto ak investor nemá možnosť diverzifikovať, riešením je investícia do akciových fondov.

Delegovanie výberu akcií na správcovskú spoločnosť

„Pri fondovom investovaní deleguje investor rozhodovanie o zložení portfólia na profesionálneho správcu, ktorého úlohou je realizácia dohodnutej investičnej stratégie,“ vysvetľuje M. Ďurik.

Ani to však ešte nemusí byť zaručený recept na úspech. „Spravidla len desať až 20 percent aktívnych správcov prekoná indexový fond s rovnakou investičnou stratégiou. Hľadanie špičkových aktívne riadených fondov je tak len stratou času a energie. Najrozumnejšie, čo môže investor urobiť, je orientovať sa na indexové fondy,“ hovorí M. Ďurik.

Aj tu je však potrebná obozretnosť. Ak pri výbere konkrétnych akcií môže byť problém nízka diverzifikácia rizika, pri investovaní cez fondy môže nastať opačný efekt.

„Pri podielových fondoch môžeme niekedy dostať príliš diverzifikované portfólio, keď je vo fonde nakúpený takmer celý trh a tým pádom aj mnoho podpriemerných titulov, ktoré ťahajú výnos nadol,“ pripomína M. Lukáč. Preto je vhodné pozrieť si, čo je vo fonde zastúpené.

Ako si namiešať úspešný akciový mix

Diverzifikovať je však dobré aj samotné investičné nástroje. „Je potrebné povedať, že indexové fondy dnes nepokrývajú celý investičný vesmír. Preto majú svoje miesto v portfóliu aj klasické podielové fondy, ktoré investujú do realít, dlhopisov strednej a východnej Európy, alternatívnych investícií, ako sú hedžové fondy alebo fondy privátneho a rozvojového kapitálu,“ radí M. Ďurik.

Ide o takzvané satelitné investície, ktoré nesúvisia s hlavným akciovým portfóliom, ale môže ho obohatiť o nadvýnos. „Do satelitného akciového portfólia môže investor nakúpiť investície, pri ktorých predpokladá výraznejší rast ako pri globálnom akciovom indexe. Môže ísť o zaujímavé investičné témy ako robotika a umelá inteligencia, výrobcovia počítačových hier, luxusné tovary a služby či firmy, ktoré nedávno vstúpili na akciový trh,“ vysvetľuje M. Ďurik.

Typický podiel veľkosti satelitných investícií k veľkosti jadrového portfólia, teda ku globálnym akciám, je podľa neho jedna ku štyrom.

Keď predsa len vlastné akciové portfólio

Ak si chce investor aj napriek zvýšenému riziku dopriať trochu adrenalínu, môže si časť financií popri investícií do fondov vyčleniť aj na priamy nákup akcií. Individuálne akciové portfólio si však vyžaduje viac pozornosti, času a znalostí.

Akciový trh je dynamický a často vykazuje vysokú volatilitu. Príkladom je nedávna situácia, keď pandémia dokázal zraziť na kolená mnohé odvetvia a úspešné spoločnosti. Kým niektoré, napríklad Apple, či Tesla, sa už dokázali z marcového prepadu spamätať, iné napríklad podniky cestovného ruchu, si budú musieť na oživenie ešte nejaký čas počkať.

„Svet sa mení neustále. Predtým boli najhodnotnejšími spoločnosťami ropní giganti. V roku 2010 to bol Exxon Mobil a Petrochina. Dnes už ani jednu z nich v top desať najhodnotnejších firiem nenájdeme. Každá doba nám prináša nové trendy a teda aj nové investičné príležitosti,“ vysvetľuje T. Daňhel. Spoliehať sa preto na to, že kúpa akcií jednej úspešnej firmy zabezpečí investorovi dlhodobý profit, nemusí byť dobrý nápad.

„Nováčik na akciovom trhu by si mal začať vyhľadávať informácie o firmách, do ktorých chce investovať, prezrieť si ich stránky pre vzťahy s investormi, rozumieť ich biznisu, sledovať ekonomický vývoj a podobne. Okrem toho je dôležité naučiť sa ovládať obchodnú platformu daného brokera a pochopiť za čo a koľko si broker účtuje poplatky,“ radí ako začať Michal Lukáč.

„Po vybraní správnej banky alebo brokera je vhodné nejaký čas venovať obchodovaniu v skúšobnom prostredí, aby sa ašpirujúci investor zoznámil nielen s trhmi, ale tiež s danými inštrumentmi a obchodnou platformou, na ktorej bude potom obchodovať. Pozor by si mal dať predovšetkým na adekvátne nastavenie očakávaného výnosu, aby sa potom nevystavoval prílišnému riziku,“ uzatvára T. Daňhel.

Článok je prebraný z investujeme.sk