Top

Hodnota firmy Apple prekonala 2 bilióny dolárov

Hodnota firmy Apple prekonala 2 bilióny dolárov

Spoločnosť Apple včera prekonala historický míľnik. Jej trhová hodnota presiahla hranicu dvoch biliónov dolárov. Ide o príklad prudkého rozmachu technologických spoločností, ktoré dokázali rásť aj počas koronakrízy.

Akcie spoločnosti Apple včera na krátko dosiahli hodnotu 467,77 dolárov, čo dostalo trhové ocenenie firmy nad spomínané dve miliardy. Jedinou spoločnosťou, ktorej cena sa nachádzalo nad tou hranicou, bol pri svojom uvedení na burzu v decembri minulého roka producent a spracovateľ ropy Saudi Aramco. S neskorším poklesom cien ropy však vzápätí kleslo aj ohodnotenie firmy.

Apple prekonalo trhové ocenenie Suadi Aramco v júli tohto roku a stalo sa tak najhodnotnejšou firmou s verejne obchodovanými akciami na svete.

Akcie firmy od začiatku tohto roka vzrástli o 60 percent a za posledných 12 mesiacov vykázali zhodnotenie až o 120 percent. Aktuálne je P/E spoločnosti na úrovni 33 dolárov.

Apple z výrobcu hardvéru na dodávateľa služieb

Apple je typickým príkladom spoločnosti novej ekonomiky. V úvodných týždňoch krízy sa firme podobne ako ostatným príliš nedarilo. Investori totiž predpokladali, že jej predaj zamrzne kvôli povinne zatvoreným predajniam po celom svete. Firma bola totiž považovaná v prvom rade za výrobcu mobilných telefónov.

Neskôr sa však vnímanie investorov zmenilo. Začali spoločnosti skôr ako za výrobcu hardvéru považovať za poskytovateľa digitálnych služieb. Biznis takýchto technologických firiem, na rozdiel od „tradičnej“ ekonomiky, aj napriek pandémii prudko rástol. Ľudia zatvorení vo svojich domovoch totiž zmenili svoje správanie a začali využívať digitálne služby viac ako predtým. Apple okrem iPhonov poskytuje aj služby ako Apple Store Apple Music, iTunes, iCloud, Apple Pay, či Apple TV+.

 Výsledky za druhý kvartál, keď pandémia udrela najsilnejšie, dali týmto predpokladom za pravdu. Spoločnosť dosiahla dokonca najlepší tretí účtovný kvartál v doterajšej histórii. Tržby dosiahli 59,7 mld. dolárov, čo je o 11 percent ako vlani a zisk vzrástol o 12 percent na 11,3 mld. dolárov.

5 najväčší spoločností je z „novej“ ekonomiky

K rastu akcií spoločnosti prispel okrem dobrých výsledkov aj nedávno oznámený plán na rozdelenie akcií. Dňa 24. augusta budú mať akcionári namiesto každej jednej súčasnej akcie štyri nové. Ich hodnota tiež klesne v pomere jednu ku štyrom. Napriek tomu, že ide len o technickú operáciu bez vplyvu na súhrnnú hodnotu podielov, investori to prijali s nadšením. Považujú to za prejav sebadôvery firmy, ktorá predpokladá, že jej akcie budú ďalej rásť.

Apple je príkladom spoločností novej ekonomiky. Ich podnikaniu nové podmienky vo svete priali. Ďalšími najhodnotnejšími spoločnosťami sú: Amazon s trhovou hodnotou 1,63 bilióna dolárov, Microsoft s kapitalizáciou 1,59 bil. dolárov, Alphabet (Google) s hodnotou 1,05 bil. dolárov a Facebook – 748 mld. dolárov. Všetkých päť dnes na trhu najcennejších firiem tak patrí do digitálnej ekonomiky. Ich hodnota prudko vzrástla najmä po vypuknutí pandémie.

Článok je prebraný z investujeme.sk