Top

Nová doba? Za čím sa ženú investori na akciových trhoch

Nová doba? Za čím sa ženú investori na akciových trhoch

Analytici a ekonómovia už dlhšiu dobu upozorňujú, že akciové trhy sú odtrhnuté od reality. Rastú na nové maximá, kým reálna ekonomika sa kúpe v červených číslach. Naozaj stratili investori rozum?

Pandémia koronavírusu zúri vo všetkých častiach sveta. Situácia v USA sa ešte ani nestihla zotaviť po prvej vlne a v Európe už začína druhá vlna koronavírusu. Zisky spoločností klesajú a národné ekonomiky, vrátane tej slovenskej, práve v týchto dňoch reportujú historicky najväčšie prepady HDP dosiahnuté v druhom kvartáli tohto roka.

Akcie odtrhnuté od reality

Len v júli si americké akcie pripísali 5,1 percenta. A to aj napriek neutešeným hospodárskym výsledkom firiem. Sezóna zverejňovania výsledkov za 2.kvartál je už takmer u konca. Realita ešte viac prekonala pesimistické vyhliadky analytikov. Očakával sa pokles zisku na akciu firiem z indexu S&P 500 medzikvartálne o 15 percent. Skutočnosť však ukázala oveľa horšie čísla. Ziskovosť klesla až o 22 percent.

„Tieto neočakávané negatívne údaje sa nedajú pomenovať inak ako hrozné. Napriek tomu investori tlačia akciový trh do nových výšin. Čo je teda pre investorov dôvodom vysokého optimizmus?,“ pýta sa Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank.

Nesúlad medzi vysokými cenami akcií a nízkymi ziskami firiem potvrdzujú aj valuačné ukazovatele. Napríklad pomer trhových cien akcií a odhadovaných budúcich ziskov spoločností z indexu S&P 500 (Forward P/E ratio) sa pohybuje na úrovniach okolo 22. Investori tak platia za jednotku budúceho zisku 22-násobok ceny akcií, čo je z dlhodobého hľadiska najvyššia hodnota po dot.com bubline zo začiatku milénia.

Očakávanie nového sveta

Podľa P. Garnryho investori v cenách akcií oceňujú novú budúcnosť, či inak povedané nový svet nízkych úrokových sadzieb, veľmi uvoľnenej menovej politiky a nízkeho ekonomického rastu.

Víťazmi tejto novej situácie sú najmä technologické spoločnosti. Práve tie sú ťahúňmi širokých trhových indexov. Technologický index Nasdaq už začiatkom júna prekonal predkrízové maximá a momentálne sa nachádza až 12 percent nad touto úrovňou.

„Tento stav vytvára prostredie, kde veľké a stabilné technologické spoločnosti s vysokou návratnosťou investičného kapitálu, predvídateľným rastom a generovaním voľného cash-flow budú hodnotené vždy o triedu vyššie ako ostatné spoločnosti,“ naznačuje analytik Saxo Bank.

Prinesie to podľa neho ešte vyššiu koncentráciu akciového trhu do niekoľkých málo spoločnosti. Podobná situácia, na trhu panovala počas 70tych rokoch minulého storočia. Trhu však vtedy dominovali priemyselné a energetické spoločnosti.

Trhy riadi politika centrálnych bánk

Hlavný ekonomický analytik spoločnosti Allianz Mohameed El-Erian v relácii CNN, Quest means business, tiež potvrdil, že jediná vec, ktorá teraz zaujíma investorov, je podpora centrálnych bánk. „Keď budú trhoví účastníci presvedčení, že centrálne banky budú robiť stále viac, budú naďalej ignorovať ekonomické ukazovatele. Je to hrozivé, no tento tlak je veľmi silný,“ konštatoval.

„Centrálne banky konajú podobne ako lekár, ktorý sa snaží liečiť pacienta, aj keď nemá účinný liek. Urobili už toho nezdravo veľa. Vyžiada si to negatívne vedľajšie účinky v ekonomike. Nebudeme tu mať len zombie spoločnosti, ale celý zombie trh,“ varuje M. El-Erian.

Analytik Saxo Bank dodáva, že následkom tejto situácie bude vyššia inflácia. Jednou z mála možností, ako si ochrániť investície, sú preto podľa neho práve akcie, ktoré z historického hľadiska vedia infláciu v ekonomike absorbovať.

„Politika centrálnych bánk, ktorá znižuje výnosy dlhopisov, nedáva investorom na výber. Sú tak nútení hnať sa za akciami, zlatom, nehnuteľnosťami a inými dlhodobými aktívami,“ konštatuje analytik.

Článok je prebraný z investujeme.sk