Top

Okrem zošitov a peračníka je na začiatku školského roka dobré myslieť aj na finančnú budúcnosť dieťaťa

Okrem zošitov a peračníka je na začiatku školského roka dobré myslieť aj na finančnú budúcnosť dieťaťa

Sezóna výdavkov na výbavu pre školáka je v plnom prúde. Podľa odhadov môžu všetky platby na pomôcky, či krúžky na jedno dieťa dosiahnuť až 750 eur ročne. Odborníci však pripomínajú, že je treba myslieť aj na finančnú budúcnosť potomka.

Na konci leta prudko rastie počet transakcií v papiernictve. Podľa štatistík Poštovej banky je to až o 40 percent viac ako v iných obdobiach roka. Z prieskumu banky vyplýva, že až tri štvrtiny rodičov nechajú v obchode len za školské potreby ročne od sto do 150 eur. Ak sa k tomu pripočítajú náklady na družinu, výlety, krúžky a cestovné, priemerné ročné výdavky na prváka sa šplhajú k sume 450 eur.

Sezóna výdavkov na školské potreby je v plnom prúde.

Výdavky rodičov na školskú výbavu každým rokom rastú. Kým pred tromi rokmi minuli klienti Poštovej banky v auguste v papiernictvách celoslovensky 40 tisíc eur, pred dvomi to bolo 60 tisíc a vlani až 80 tisíc eur.

August patrí z tohto pohľadu medzi najsilnejšie mesiace. Ešte väčšie výdavky však majú rodičia v septembri, keď už vedia, aké konkrétne potreby budú ich deti potrebovať. Silný je aj december, keď sa kupujú väčšie veci, napríklad školská taška, vo forme vianočného darčeku.

„Najdrahšou položkou na zozname školských potrieb je totiž taška, ktorú rodičia deťom kupujú v predstihu. Na začiatku školského roka dokupujú veľa ďalších, ale lacnejších vecí, ako sú napríklad perá, ceruzky, zošity,“  vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Treba myslieť aj na budúcnosť

„Na základe výpočtov nákladov za školský rok sa najvyššie čísla objavujú práve u prvákov. Po tom, čo spočítame vynaložené peniaze za školské vybavenie, každodenné obedy, výlety, popoludňajšie krúžky, školu v prírode a dopravu, dostaneme sa na sumu okolo 750 eur. A to v prípade, že deťom nebudeme kupovať značkové veci,“ odhaduje investičná spoločnosť Amundi.

 Amundi je najväčším správcom finančných investícii drobných klientov v Európe. Pripomína preto, že okrem výdavkov na školu by mali rodičia myslieť na budúcnosť detí aj z finančnej stránky. „Pravidelné investovanie už od narodenia dieťaťa môže v prípade priaznivého vývoja trhov v budúcnosti zabezpečiť kvalitné vzdelanie, ktoré nezaťaží rodinný rozpočet,“ pripomína spoločnosť.Čím skôr rodičia s investovaním začnú, tým menší mesačný vklad im bude postačovať k dosiahnutiu cieľovej sumy, alebo k tým väčšiemu výslednému balíku sa pravidelnými investíciami dopracujú.

Vložená suma sa za 18 rokov dokáže aj zdvojnásobiť

„Rodičia alebo starí rodičia deťom spravidla sporia v banke alebo dávajú peniaze tzv. do prasiatka. Podielové fondy im však často neprídu na um. Tie však za priaznivých trhových podmienok dokážu poskytnúť slušné výnosy,“ hovorí Tereza Smetanová z investičnej skupiny Amundi ČR.

Modelový príklad ukazuje, že pri pravidelnej investícii 20 eur mesačne od narodenia do 18 rokov dieťaťa, sa môžu peniaze zhodnotiť viac ako dvojnásobne.

Ak by teda rodičia investovali mesačne 20 eur, nasporili by dovedna sumu 4 320 eur. Okrem toho by však na výnosoch mohli získať ešte raz toľko. K osemnástim narodeninám by tak mohli potomkovi podarovať 8 700 eur. Prepočet ráta s priemerným ročným výnosom sedem percent, čo je pri dlhodobej investícií umiestnenej v akciách realistický výsledok.

Je to oveľa viac, ako keby rodičia sporili dieťaťu v banke, alebo keby sa po malých čiastkach snažili šetriť v hotovosti doma. Ide samozrejme len o modelový príklad. Uvedená suma pravdepodobne nebude postačovať na pokrytie študijných nákladov na Univerzite v Oxforde. Ide skôr o naznačenie minimalistického variantu mesačného vkladu 20 eur dostupného pre takmer každého rodiča. Rodičia s väčším rozpočtom sa pravdepodobne s touto sumou neuspokoja.

Článok je prebraný z investujeme.sk