Top

Ako sa darilo finančným trhom v auguste? Akcie rástli až do nebies

Ako sa darilo finančným trhom v auguste? Akcie rástli až do nebies

Americké akciové trhy majú za sebou najlepší august od polovice 80. rokov minulého storočia. Index S&P 500 sa dostal na nové historické maximá. Ťahali ho najmä technologické akcie.

Akciové trhy ako valiace sa kamene

Rely na nezastavenie. Americké akciové trhy majú za sebou najlepší august od polovice 80. rokov minulého storočia so ziskom indexu S&P 500 o viac ako sedem percent. To ho posunulo na nové historické maximá a úplne vymazal pandémiou koronavírusu vyvolané straty.

Išlo o najrýchlejšie vymazanie strát po vstupe do medvedieho trhu s poklesom o 20 a viac percent v histórii. Trvalo len 126 dní.

Na nové historické maximá sa posunul aj technologický index Nasdaq Comsposite, keď technologický sektor naďalej profitoval zo zrýchlenia presunu života do online priestoru. Vďaka tomu je už 20 percent nad predkoronovými februárovými maximami.

Čo hnalo trhy nahor a čo investori prehliadali?

Uvoľnená menová politika a agresívne fiškálne stimuly v kombinácii s odrazom ekonomickej aktivity po koronašoku, ktorý vyzerá na tvar „V“, stoja za masívnou vyše 60-percentnou rely amerických búrz, ktorej pomáhali aj správy o pokroku vo vývoji vakcíny na COVID-19.

Valuácie indexu S&P 500 na základe pomeru budúcoročných ziskov k súčasným cenám dosahujú úrovne z prelomu milénií z čias dot-com bubliny, extrémne sú najmä valuácie technologických titulov.

Na druhej strane, bezriziková úroková miera a reálne úrokové sadzby sú v súčasnosti na historických minimách a dlho na nich ešte ostanú, čo vysoké valuácie z podstatnej časti ospravedlňuje.

Európske akcie skôr len stagnovali, keď  v tomto regióne chýbajú veľké technologické tituly, ktoré ťahali nahor burzy v USA. Emerging trhy z obdobných dôvodov rástli tiež len opatrne, a to aj napriek oslabovaniu dolára.

Riziká v podobe neistoty týkajúcej sa vývoja pandémie koronavírusu a jej druhej vlny, neschopnosť amerického Kongresu dohodnúť sa na ďalšom kole fiškálnych stimulov či bublajúce čínsko-americké napätie trhoví hráči nebrali príliš do úvahy.

Výnosy štátnych dlhopisov začali rásť

Od začiatku augusta pri tom, ako boli zverejňované ďalšie a ďalšie solídne makrodáta hovoriace o oživovaní globálnej ekonomiky a pri masívnej rely na akciových trhoch v USA, dochádzalo k postupnému odrazu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov.

Zhruba v polovici mesiaca bol ich posun prerušený a nastala korekcia, keď medzi obchodníkmi krátko prevážili obavy z neschopnosti demokratov a republikánov v americkom Kongrese prijať ďalšie fiškálne stimuly či obavy, že koronavírus a jeho šíriaca sa druhá vlna budú podkopávať ekonomický odraz.

Celkovo však dominovala na trhoch konštruktívna atmosféra pri solídnom momente ekonomického rastu, pričom v závere mesiaca sa ukazovalo, že aj druhá vlna koronavírusu sa dostáva v Spojených štátoch pod kontrolu.

Máme sa pripraviť na vyššiu infláciu?

Súčasne je investorom jasné, že vlády budú pokračovať v masívnej fiškálne stimulácii financovanej dlhom a centrálne banky im pôjdu v ústrety nákupmi dlhopisov, čím sa bude ničiť hodnota peňazí a bude to teda finančná represia, kde nominálne sadzby budú pod mierou inflácie, ktorú bude v rámci novej stratégie flexibilného inflačného priemerovania menovej politiky Fed tolerovať aj nad dvoma percentami.

Výsledkom tohto mixu bol posun 10-ročného amerického výnosu rádovo o 20 bázických bodov nahor k 0,7 percenta pri posune 10-ročného nemeckého výnosu rádovo o 15 bázických bodov na -0,40 percenta. Na to reagovali poklesmi cien aj podnikové dlhopisy v investičnom pásme. Naopak, chuť postupovať riziko sa pretavila do ďalšieho rastu cien a kompresie rizikových prirážok podnikových bondov v neinvestičnom pásme a emerging bondov.

Čaro zlata sa v polovici mesiaca začalo vytrácať

V úvode augusta pokračoval rast zlata nad 2 000-dolárovú métu a zastavil sa až tesne nad 2 070 dolármi, keď ho podporovalo presvedčenie, že agresívne menové stimuly a bezprecedentná fiškálna expanzia na dlh na zmiernenie dosahov koronašoku vyvolá nutnosť dlhodobej finančnej represie, kde budú nominálne úrokové sadzby pod mierou inflácie. Riziko druhej vlny koronavírusu, sinoamerické obchodné napätie či oslabujúci sa dolár boli ďalšie dôvody rastu ceny zlata.

Po prvom týždni sa však trend prudko otočil, keď žltý kov reagoval na skokovitý posun výnosov amerických dlhopisov nahor a pokles skepsy týkajúcej sa udržania tempa rastu svetovej ekonomiky. Do úzadia sa posunulo aj sinoamerické obchodné napätie či druhá vlna koronavírusu, ktorá sa v Spojených štátoch postupne dostávala pod kontrolu.

Následkom toho veľa investorov vyberalo zisky zo stávok na rast kovu, keď vykazovalo z technického pohľadu prvky prekúpenosti, aby o mesiac skončilo pod 2 000-dolárovou métou, teda zhruba tam, kde mesiac predtým začínalo.

Dopyt po rope rastie pomalšie, ako sa čakalo

Ceny ropy ostali väčšinu mesiaca stabilné s Brentom okolo 45 dolárov a WTI okolo 42,5 dolára, keď na jednej strane klesajú jej americké komerčné zásoby a ťažba, no na druhej strane sa zdá, že dopyt sa oživuje pomalšie pri neistote ďalšieho vývoja druhej vlny pandémie a celkovo je vo svete úroveň zásob vysoko nadpriemerná. Vyčíňanie hurikánov Marco a Laura, ktoré obmedzili produkciu v Mexickom zálive až o 80 percent, vynieslo čierne zlato v závere mesiaca na najvyššie priečky od marca.

Moc dolára v auguste naďalej slabla

Oslabovanie dolára sa nezastavilo voči zvyšku hlavných svetových mien ani v auguste. Dolárový index klesol na najnižšie úrovne od mája 2018 a vzájomný výmenný kurz eura voči doláru atakoval hladinu 120 dolárových centov, ktorú na chvíľu začiatkom septembra aj pokoril.

Zraňovala ho znížená averzia voči riziku, keď odznievajú prehnané obavy z toho, že globálna ekonomika sa prudšie spomalí, ako aj zmena stratégie menovej politiky Fedu, ktorý bude tolerovať vyššiu infláciu, čo znamená, že uvoľnená menová politika v USA tu bude ešte niekoľko rokov.

Autori sú analytici J&T banky

Článok je prebraný z investujeme.sk